The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

30 липня – Всесвітній день протидії торгівлі людьми

30 липня – Всесвітній день протидії торгівлі людьми

На сьогодні одним із найганебніших явищ та найстрашніших порушень прав людини, які існують у сучасному світі є злочин, який має багато назв – «біле рабство», «торгівля людьми», «контрабанда людьми». Це явище, яке порушує права людини, принижує її честь та гідність.

У 2013 році Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй проголосила 30 липня Всесвітнім днем протидії торгівлі людьми, зазначивши, що в цей день необхідно підвищувати рівень поінформованості громадян стосовно глобальної проблеми торгівлі людьми і привертати увагу до важкого становища жінок, чоловіків і дітей, які стали жертвами цього злочину, а також заохочувати людей активно допомагати постраждалим і протидіяти торгівлі людьми.

Головною метою, переслідуваної таким рішенням, було підвищення обізнаності суспільства про торгівлю людьми. Незважаючи на те, що епоха держав, заснованих на рабовласницькому устрою, давно залишилася в минулому антилюдяні і злочинні дії сьогодні відбуваються абсолютно у всіх куточках світу. Тіньова злочинна сфера в багатьох державах прийняла масовий характер. Жертвами работоргівлі стають незахищені категорії людей. Відзначення світовою спільнотою цього дня допомагає об'єднати зусилля країн всього світу щодо виявлення і боротьби зі злочинною діяльністю в цьому напрямку.

Злочин «торгівля людьми» зазвичай прихований. Його жертви не хочуть згадувати й переповідати пережиті ними жахіття. Немає вікових обмежень для постраждалих осіб. Торгівля людьми не визначає державних кордонів, не зважає на відмінності між розвинутими державами і державами, що розвиваються. Вона легко адаптується як до бідності, так і до розкоші, є актуальною майже для всіх народів. 

Торгівля людьми має різні види, серед яких примусова праця, рабство, звичаї, подібні до рабства, сексуальна експлуатація, використання у порнобізнесі, примусова вагітність, примусове одруження, вилучення органів, проведення дослідів над людиною, використання у жебрацтві, втягнення в злочинну діяльність, використання у збройних конфліктах, усиновлення (удочеріння) з метою наживи, продаж дитини. В цю пастку потрапляють як жінки, так і чоловіки, як діти, так і дорослі люди в любому віці.

Щороку по всьому світі мільйони людей, які шукають кращої долі, потрапляють у трудове рабство. За оцінками Міжнародного центру із запобігання злочинності ООН, щорічний грошовий обсяг за даний транснаціональний злочин робить його другим за величиною після торгівлі наркотиками.

Торгівля людьми є проблемою для більшості країн світу, і Україна - не виключення.

Про це йдеться у щорічній Доповіді про торгівлю людьми, оприлюдненій Державним департаментом США 25 червня 2020 року. Доповідь охоплює 140 країн світу і є оглядом зусиль урядів країн світу у сфері боротьби з торгівлею людьми. Метою доповіді є підвищення розуміння проблеми, задля спонукання країн до ефективних рішучих дій, задля подолання цього явища.

Зусилля урядів класифіковані у Доповіді по групах на основі дій різних країн світу, які вжито протягом року. Так Україна залишається у 2 рівні, оскільки докладає значних зусиль з подолання протидії торгівлі людьми.

Серед основних досягнень України в 2019 році з питань протидії торгівлі людьми є:

- запровадження гарячої лінії за номером телефону 15-47 для осіб, які постраждали від торгівлі людьми;

- удосконалення національного механізму взаємодії суб’єктів, які протидіють торгівлі людьми, підвищення кадрового потенціалу державних установ;

- сприяння у міжнародних розслідуваннях;

- внесення зміни до Кримінального кодексу України, які привели визначення торгівлі людьми у відповідність до вимог Європейської конвенції;

-  передбачено кримінальну відповідальність за торгівлю людьми;

-  підвищення рівня ідентифікації постраждалих осіб та надання їм допомоги.

Протягом 2019 року Міністерством соціальної політики встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, 185 громадянам, з яких 184 громадянина України та 1 іноземець (громадянин Російської Федерації). Серед осіб, яким встановлено зазначений статус, 53 жінки, 119 чоловіків та 13 дітей (3 хлопчика та 10 дівчаток).

Протягом зазначеного періоду 65 осіб постраждало від торгівлі людьми в Україні, 120 осіб – від торгівлі людьми за кордоном.

За видами експлуатації 85 осіб постраждало від трудової експлуатації, 40 осіб втягнуто у злочинну діяльність, 37 осіб від сексуальної експлуатації, 17 осіб використано у збройних конфліктах, 3 особи використано у порнобізнесі, 1 особу залучено до жебракування, 1 особа постраждала від змішаної експлуатації (трудова та сексуальна експлуатації), 1 дитину було продано третім особам.

Основними країнами призначення були: Російська Федерація – 65 осіб, Україна – 65 осіб, Республіка Польща – 11 осіб, Німеччина – 10 осіб.

З початку 2020 року до Міністерства соціальної політики місцевими державними адміністраціями для встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, подано 162 комплекти документів.

Кількість осіб, яким встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми становить 97 осіб. Відмовлено – 53 громадянам. Відмовлено у провадженні – у 8 випадках. Продовжено статус – 4 особам.

Серед осіб, які отримали статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, 28 жінок, 68 чоловіків і одна дитина (хлопчик).

32 особи постраждали від трудової експлуатації, 4 – від сексуальної, 2 – від жебрацтва, 4 особи були втягнені у злочинну діяльність, а 55 – використані у збройних конфліктах.

Країни призначення (експлуатації): Російська Федерація, Україна, Ліван, Італія, ОАЕ, Туреччина.

Для України проблема торгівлі людьми залишається актуальною з часів здобуття нею незалежності.

За 2012-2020 роки офіційний статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, отримали 975 осіб. Серед них: 368 жінок; 519 чоловіків; 88 дітей (56 дівчат та 32 хлопчика).

10 ФАКТІВ, ЯКІ ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ТОРГІВЛЮ ЛЮДЬМИ

 1. Торгівля людьми - це експлуатація людей з метою отримання вигоди.
 2. Як правило, жертви потрапляють у трудове, сексуальне або домашнє рабство.
 3. Торгівля людьми - злочинна діяльність, що найбільш активно розвивається та приносить великий щорічний дохід.
 4. Особливо вразливі ті особи, які через бідність або відсутність роботи мають намір покинути свій будинок в пошуках кращого життя.
 5. У сучасному рабстві перебувають понад 20 мільйонів людей.
 6. У більшості випадків люди стають жертвами торгівлі людьми через обман чи шляхом примусу.
 7. Злочинці - як правило, люди, яких жертви добре знають і довіряють їм.
 8. Коли люди стають об'єктами експлуатації, вони змушені працювати багато годин поспіль, або взагалі не отримуючи винагороди за свою працю, або отримуючи мізерну оплату. Крім того, жертви можуть нерідко піддаватися фізичному або психологічному насильству: загрозам, зґвалтуванню, вбивству.
 9. Найчастіше у жертв забирають документи і примушують платити вигадані борги.
 10. Торгівля людьми - це глобальне явище, яке має місце прямо зараз в кожній без винятку країні.

Нагадуємо, що небезпеку видно не одразу. Привабливі пропозиції з працевлаштування можуть виявитися пасткою торгівців людьми.

Якщо ви знайшли роботу за кордоном, переконайтеся чи все безпечно.

1) перевіряйте інформацію заздалегідь, користуйтеся у тому числі ресурсами Інтернету, наприклад:www.stoptrafficking.org, www.527.org.ua;

2) підписуйте лише документи, складені зрозумілою вам мовою;

3) легальна праця можлива тільки з дійсною робочою візою або посвідкою на проживання;

4) не залишайте свого паспорта в заставу та не віддавайте його роботодавцям або іншим особам;

5) дізнайтеся контакти найближчого посольства України;

6) тримайте копії документів окремо від оригіналів, один примірник залиште своїм близьким (чоловіку, батькам, дітям та інш. родичам);

7) розкажіть близьким про деталі подорожі, підтримуйте з ними постійний контакт;

8) домовтеся про кодову фразу, яка повідомить, що ви потрапили в небезпеку.

Громадянам, яким загрожує небезпека потрапити у ситуацію з торгівлею людьми рекомендуємо звертатися за наступними адресатами:

 • Міністерство соціальної політики України

(м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10, тел. (044) 226-24-45)

 • Національна безкоштовна гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів

527 – безкоштовні дзвінки з мобільних телефонів в Україні

0-800-505-501 – безкоштовні дзвінки зі стаціонарних телефонів в Україні

Графік роботи гарячої лінії: пн-нд з 08:00 до 20:00

527.org.ua – електронні консультації

 • Єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги

0 800 213 103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів)

 • Департамент боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми Національної поліції України (вул. Богомольця, 10, м. Київ 01601)

(044) 254 74 30

 • Цілодобова гаряча лінія департаменту консульської служби Міністерства закордонних справ України

(044)-238-16-57

Громадянам, які постраждали від торгівлі людьми рекомендуємо звертатися за наступними адресатами:

Телефони регіональних гарячих ліній для осіб, які постраждали від торгівлі людьми:

− Харківська організація Міжнародної організації «Жіноча громада»    

   +380577143850

− Харківська обласна громадська організація «Твоє право»

   +380951344624

− Харківська обласна громадська організація «Шлях до життя»

   +380577596971

− Благодійний Фонд «Карітас Харків»

   +380503000449

   +380675677367

Посадова особа Департаменту соціального захисту Харківської обласної державної адміністрації, відповідальна за проведення процедури встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми - Карпачова Юлія Григорівна

    +380577052668 
    +380577050022
    +380992597134
    +380967992884

 

Управління соціального захисту населення

Чугуївської міської ради

 

Пропонуємо до перегляду відеоролики із зазначеної тематики, які можна переглянути в youtube за посиланнями:

 

https://www.youtube.com/watch?v=3yGUs-F_4cE – Життя на продаж

www.youtube.com/watch?v=vsuMOmNhhJ0 – Українці в якості наркокур’єрів.

www.youtube.com/watch?v=10nXMv6fC6w – Експлуатація дітей поруч.

www.youtube.com/watch?v=3cER-zB1R2I – Зупинимо дитяче жебракування разом

www.youtube.com/watch?v=SkxVZHPBxEs – Зупинимо торгівлю людьми разом

www.youtube.com/watch?v=3zeXcbwpssk –Трудова експлуатація. Розпізнай

www.youtube.com/watch?v=JblNYydz_kU –Сексуальна експлуатація. Розпізнай