The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Чуже дитинство на руки візьміть…

Чуже дитинство на руки візьміть…

Нет ничего больней на этом свете,

Чем встретить взгляд ребенка-сироты,

В его глазах весеннего рассвета

Вопрос сердечный:«Мамочка, где ты?»


«Пусть мама услышит, пусть мама придёт, пусть мама меня непременно найдёт» - ці слова дитячої пісеньки з популярного мультфільму саме про дітей, які залишились без батьківського піклування.

Проблема давня. Сирітство – одна із болісних і, нажаль, невичерпних проблем у державі, бо на зміну одним  покинутим дітлахам, хоч як прикро, приходять інші. У нашому місті на первинному обліку перебуває 48 дітей-сиріт та дітей, позбавлених  батьківського піклування, 70% з них – це соціальні сироти, тобто діти, батьки яких позбавлені батьківських прав.

Слід зазначити, що першочерговим завданням Чугуївського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді є створення умов для збереження сім’ї для дитини. Гармонійний розвиток дитини не можливий поза сім’єю, але, в той же час батьки мають уміти створювати сприятливе сімейне середовище, атмосферу щастя, любові, розуміння. Нажаль, таке не завжди відбувається, навіть при усіх зусиллях фахівців із соціальної роботи, що працюють з батьками. Іноді буває так,  коли дитину залишити в рідній сім’ї неможливо.

Мама і тато… Як хочуть ці діти вимовити такі слова знов! Як хочуть вони почути перед сном цікаву історію, відчути себе в обіймах, щоб їх поцілували на ніч… Вони дуже хочуть знайти справжню сім’ю. До хлопчиків та дівчаток, які виховуються в державних закладах іноді приїжджають благодійники, привозять подарунки. Іграшки та одяг – це все необхідне, але  маму неможливо придбати переказом з банківської картки, її не привезуть на Новий рік разом із пакетом цукерок, і навіть, найкращі подарунки ніколи не замінять тепло матусиних долоней.

У державі є механізми захисту дітей – сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Створення оптимальних умов для підтримки таких дітей є пріоритетом  соціальних працівників. Специфіка і основна спрямованість соціальної роботи в галузі дитинства полягають у тому, щоб всіляко пом’якшити вплив негативних життєвих наслідків на дітей, тому  сімейно-орієнтований підхід не обмежується рамками біологічної сім’ї. Якщо возз’єднання із біологічною сім’єю виявиться неможливим з огляду на безпеку дитини, соціальні працівники  знаходять  іншу сім’ю та підготовлюють її членів до появи дитини. Важливо гарантувати безпечне проживання дитини у стабільній сім’ї. Саме тому працівники соціальної сфери  сприяють розвитку альтернативних сімейних форм виховання:

    - опіка/піклування – це влаштування  дітей-сиріт та дітей,позбавлених батьківського піклування, у сім’ї, які перебувають, переважно, у сімейних, родинних стосунках з  цими дітьми, з метою  забезпечення їх виховання, освіти, розвитку і захисту їхніх прав та інтересів;

    - прийомна сім’я – добровільне прийняття сім’єю або окремою особою, яка не перебуває у шлюбі, від однієї до чотирьох дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на виховання та для спільного проживання;

- дитячий будинок сімейного типу -  прийняття в окрему сім’ю, створену за бажанням подружжя або окремої особи, на виховання та для спільного проживання не менше п’яти дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

- патронатна сім’я – це  комплексна послуга, що передбачає тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.

Державою гарантується матеріальне забезпечення цих сімей.

Сьогодні в Україні проводиться реформа деінституалізації,  затверджена Національна стратегія реформування системи інституційної опіки і виховання дітей на 2017-2026 роки. Сутність реформи – в підтримці сімей, котрим за тих чи інших обставин складно забезпечити і виховувати дітей, а також підтримки системи закладів сімейного типа і розвиток сімейних форм виховання, оскільки, спираючись на статистичні дані, тільки 10 % випускників інтернатів повністю інтегруються у суспільство. Практика роботи свідчить, що ці діти не здобувають навичків життя в соціумі, вони не вміють налагоджувати зв’язки і будувати відношення, багато з них – не за віком наївні та простодушні, рідше своїх однолітків влаштовуються на роботу, їм важко самим планувати своє життя, здійснювати повсякденні прості речі – сплачувати за комунальні послуги, спілкуватись з представниками різних закладів, навіть, щоб змінити паспорт їм потрібна допомога та супровід соціального працівника.

Я прячу взгляд, мне стыдно, горько, жалко…

Чем виноват мальчишка пяти лет?

Его рученки тянутся к подарку,

Вот только милой мамы рядом нет.

Діти – сироти мріють про сім’ю. Почуємо їх і доведемо, що мрії збуваються – адже все це в наших силах!

 

Якщо Ви бажаєте взяти дитину у свою сім’ю, стати опікунами, прийомними батьками або патронатними вихователями, звертайтесь до Чугуївського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за адресою: м.Чугуїв, вул.Старонікольська, 20, тел. 2-33-45, 0988649464.

                                                                       

                                                                               В. Корощупова

                                                                                директорка Чугуївського

                                                                               міського ЦСССДМ