The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Аналіз потреб населення міста Чугуєва  у соціальних послугах (за даними станом на 01.04.2017).

Аналіз потреб населення міста Чугуєва  у соціальних послугах (за даними станом на 01.04.2017).

 Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради була проведена робота з визначення потреб населення міста у соціальних послугах відповідно до наказів Міністерства соціальної політики України від 15.10.2013 № 648 «Про затвердження Методичних рекомендацій визначення потреб населення адміністративно-територіальної одиниці у соціальних послугах»  та від 20.01.2014 № 28 «Про затвердження Порядку визначення потреб населення адміністративно-територіальної одиниці у соціальних послугах» с залученням КЗОЗ «Чугуївська районна лікарня ім. М.І. Кононенка», міжрайонної Чугуївської МСЕК, Чугуївського РВ ГУМВС України в Харківської області, Чугуївського РВ ГУДМС України в Харківській області, Чугуївського міжрайонного відділу кримінально-виконавчої інспекції Управління Державної пенітенціарної служби України в Харківській області, Служби у справах дітей виконавчого комітету Чугуївської міської ради, Відділу освіти виконавчого комітету Чугуївської міської ради, Служби молодіжної політики та організації оздоровлення дітей, Чугуївського міського  центру соціально-психологічної реабілітації дітей, Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Чугуївської міської ради, Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Чугуївської міської ради.  

В місті станом на 01.04.2017 мешкає 32,9 тис. громадян, в тому числі: 16,8 тис. осіб – працездатного віку;  6,01 тис. осіб - діти  до  18 років;  10,0 тис. осіб – пенсіонери; 2,2 тис. осіб – інваліди ( в т. ч.  132 особи – діти-інваліди), 1,2 тис. осіб – люди, яким виповнилось 80 років і більше.

10261 особа перебуває на обліку в ЄДАРП, серед яких: 1558 ветеранів війни, в тому числі учасників бойових дій АТО - 487 осіб; 10 осіб з числа членів сім’ї загиблого учасника АТО; 1866 осіб – діти війни; 3683 ветерани праці; 287 осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС;  171 багатодітна родина, в яких виховується 573 дитини.

 В місті з  жовтня 2014 року пройшли реєстрацію 5,7 тис. внутрішньо перемішених осіб, серед яких 721 особа працездатного віку, 311 дітей, 270 осіб з інвалідністю, 4351 пенсіонер (без інвалідності), на даний час 1891особа має дійсні довідки. Щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг допомогу отримують  240 сімей (в складі цих сімей 418 осіб, серед яких 184 особи – працездатного віку, 166 - дітей, 122 - пенсіонери, 42 - інваліди), інші види державної соціальної допомоги отримують 90 сімей.

Соціальні послуги мешканцям міста надаються комунальними підприємствами: Територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг), Центром соціально-психологічної реабілітації дітей, Центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.  В яких працює 121 особа, згідно  з штатними розписами на 01.01.2017.  Загальний обсяг фінансування з місцевого бюджету в 2016 році склав 6,42 млн. грн..

 

 1. ДОГЛЯД

Соціальні послуги «догляд вдома» в місті надаються особам  похилого віку,  інвалідам та особам з психічними захворюваннями (найбільша частина незахищеного населення міста) Територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) та фізичними особами, які здійснюють догляд згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 року № 558 „Про затвердження Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги” (далі – фізичні особи). Соціальну послугу «догляд вдома» протягом 2016 було надано 979 особам, що на 3,8% менше ніж у 2015 році (протягом 2015 року  зазначену послугу отримало 1018 осіб), в тому числі 8,3% осіб отримали послуги від фізичних осіб (в 2015 році – 7,7% осіб отримали послуги від фізичних осіб). 185 осіб отримали зазначені соціальні послуги на платній основі, що на 36% менше ніж у 2015 році, на загальну суму 20,3  тис. грн.

Завдяки зусиллям кваліфікованих працівників відділення соціальної допомоги вдома громадяни пенсійного віку, інваліди, непрацездатні громадянам з психічними розладами набувають навички самообслуговування, розвитку розумових здібностей, логічного мислення, мовлення, пам’яті, здатності долати труднощі, та оптимістично сприймати життя. В роботі відділення соціальної допомоги вдома використовується індивідуальний підхід до потреб кожного підопічного, розробляються відповідні реабілітаційні заходи. Працівники зацікавлені в покращенні умов проживання та обслуговування своїх підопічних і постійно ведуть роботу над якістю надання соціальних послуг. В роботі територіального центру запроваджено державний стандарт соціальної послуги догляд вдома.

 На даний час виявлено 1128 осіб, які потребують та 1193 особи визначено, як потенційних одержувачів соціальної послуги «догляд вдома».

 

 1. ПАЛІТИВНИЙ ДОГЛЯД.

З 1 жовтня 2014 року Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) запровадив введення соціальної послуги – паліативний догляд вдома, метою якої є забезпечення комплексного підходу спрямованого на поліпшення якості життя невиліковно хворого та членів його родини, запобігання та полегшення фізичних та емоційних страждань. Протягом 2016 року зазначену послугу отримали 18 осіб, яких обслуговували 7 соціальних робітників, (протягом 2015 року було обслужено 21 особу). Надавались соціальні послуги паліативним хворим мультидисциплінарною командою у складі соціального працівника, психолога, перукаря, юриста та інших спеціалістів. Загалом було надано паліативним хворим  25269 соціальних послуг. 

 Всі соціальні робітники пройшли навчання за програмою «Основи надання паліативної допомоги інкрабельним хворим». В роботі територіального центру запроваджено державний стандарт соціальної послуги «паліативний догляд вдома». Станом на 01.01.2017 за даними КЗОЗ «Чугуївська районна лікарня ім. М.І. Кононенка» 63 особи потребують паліативної допомоги (у 2015 році – 55 осіб), на даний час виявлено 18 осіб, які потребують та 30 осіб визначено, як потенційних одержувачів соціальної послуги паліативний догляд.

 

 1. ВЛАШТУВАННЯ ДО СІМЕЙНИХ ФОРМ ВИХОВАННЯ

Чугуївським міським  центром соціально-психологічної реабілітації дітей та Центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Чугуївської міської ради  надаються послуги з «влаштування до сімейних форм виховання» дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям під опікою/піклуванням, дітям, які перебувають у складних життєвих обставинах.

Станом на 01.01.2016 згідно з даними Служби у справах дітей виконавчого комітету Чугуївської міської ради в місті проживає 52 дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування. В 11 прийомних сім’ях виховується 17 дітей; в дитячому будинку сімейного типу виховується 6 дітей; 2 дітей усиновлені; 39 дітей перебувають під опікою/піклуванням.

Протягом 2016 року послуги з «влаштування до сімейних форм виховання» отримали 68 осіб (в 2015 році – 55 осіб). На даний час виявлено 68 осіб, які потребують та 68 осіб визначено, як потенційні одержувачів.

 

 1. СОЦІАЛЬНА АДАПТАЦІЯ

Послуги соціальної адаптації надаються Територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) та Центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

У 2016 році територіальним центром були надані  послуги соціальної адаптації 930 особам похилого віку та інвалідам, що на 38% менше ніж у 2015 році, що пов’язано з процесом реорганізації, що відбувався в територіальному центрі з осені 2016 року.

З метою забезпечення соціально-побутової  і психологічної   адаптації,  сприяння розвитку різнобічних  інтересів  і  потреб,  організації  дозвілля  та відпочинку підопічних відділення денного перебування організована робота музичного театру «Перлина»,  діють клуби: хорового співу «Надія», самодіяльності літературо-поетичний «Свіча», настільних ігор «Ладдя », «Шанувальників ретро фільмів», «Здоров’я», «Здорове харчування», «Натхнення»  та гуртки:  з виготовлення дрібних гончарних виробів та художнього розпису цих виробів; навчання живопису експрес-методом; комп’ютерної грамотності. Організована робота двох факультетів Університету Ш віку з метою підтримки у людей літнього віку відчуття повноти і задоволення від життя, розкриття особистого потенціалу. Територіальним центром проводяться святкові заходи, концерти, відвідування екскурсій, виставок театрів, музеїв. Стало доброю традицією участь територіального центру у проведення щорічного балу ветеранів в Культурному центрі «Імідж» для підопічних.

В роботі територіального центру запроваджено державний стандарт соціальної послуги соціальна адаптація . На даний час виявлено 930 осіб з числа людей похилого віку та інвалідів, які потребують та 1000 осіб визначено, як потенційні одержувачі послуг соціальної адаптації.

Протягом 2016 року Центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді було надано послуги соціальної адаптації 241 особі з числа осіб, які відбували покарання (у т.ч. у місцях позбавлення волі, без позбавлення волі, які відбули покарання), особам, з проблемами вживання психотропних речовин, інвалідам, дітям-інвалідам, що на 18% більше ніж було надано зазначені послуги  протягом 2015 року.

На даний час не передбачається збільшення потенційних одержувачів послуги соціальної адаптації.

Станом на 01.04.2017 в місті мешкає 132 дитини інваліда, з яких 9 дітей з розумовою відсталістю. За даними КЗОЗ «Чугуївська районна лікарня ім. М.І. Кононенка» 95 дітей мають різні психічні захворювання. Виявлено 85 дітей-інвалідів, які потребують, та 110 дітей-інвалідів  визначено, як потенційні одержувачі, послуг соціальної адаптації.

З метою задоволення у зазначених послугах у серпні 2013 року на сесії Чугуївської міської ради прийнято рішення щодо створення при територіальному центрі відділення соціально-побутової адаптації та реабілітації дітей-інвалідів. На жаль, на даний час відділення не відкрито, вишукуються необхідні кошти.

Чугуївською міською радою на ХV сесії VІІ скликання від 23.12.2016 прийнято рішення № 485- VІІ про створення комунальної установи Центр соціальної реабілітації дітей з інвалідністю та людей з інвалідністю «Шанс» та затверджено відповідне положення. Розпочато створення установи. Виділено приміщення, затверджено штатний розпис, виготовляється кошторис витрат на проведення ремонтних робіт.

 

 1. 8. СОЦІАЛЬНА РЕАБІЛІТАЦІЯ.

Послуги соціальної реабілітації надаються Територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) особам похилого віку та інвалідам. Протягом 2016 року послугами соціальної реабілітації скористалося 550 осіб, що на 58% менше ніж у 2015 році, що пов’язано з процесом реорганізації, який відбувався в територіальному центрі з осені 2016 року. На даний час виявлено 600, як потенційних одержувачів послуги соціальної реабілітації.

Велика увага приділяється територіальним центром заходам спрямованим на запобігання  виникненню  та розвитку   можливих  захворювань  особи,  підтримки  її  здоров’я у відділенні денного перебування  з липня 2016 року були розроблені 3 оздоровчих комплекси. Один з комплексів розроблено на базі спеціалізованої спеліокімнати («соляна кімната»), яку обладнано завдяки перемозі у 2016 році в конкурсі міні-проектів Харківської обласної ради «Разом в майбутнє». Придбані сучасні тренажери,  фахівцем з фізичної реабілітації надаються послуги  профілактичні та реабілітаційні  на сучасному обладнання та  тренажерах.

 

8.1. СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНА РЕАБІЛІТАЦІЯ

Центром соціально-психологічної реабілітації дітей надаються послуги соціально-психологічної реабілітації дітям, які опинились у складних життєвих обставина . ЦСПРД розрахований на цілодобове перебування 15 дітей терміном до 9 місяців. Протягом 2016 року 40 дітей було виявлено та отримали послуги соціально-психологічної реабілітації . Виявлено  потребуючих та визначено, як потенційних одержувачів  зазначених послуг 41 особа.  

 

 1. КРИЗОВЕ ТА ЕКСТРЕННЕ ВТРУЧАННЯ

Центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Чугуївської міської ради  надаються послуги з кризового та екстреного втручання дітям, які опинились в складних життєвих обставинах, та особам, які протягом доби пережили травматичну подію, були свідками насилля в сім'ї чи зазнали його.

Протягом 2016 року послуги з «кризового та екстреного втручання» отримали 164 особи, що в 1,7 разів більше ніж у 2015 році. На даний час виявлено 164 особи, які потребують та 164 осіб визначено, як потенційні одержувачі. ЦСССДМ з метою  реалізації  Стратегії  реформування системи надання соціальних послуг, затвердженої розпорядженням  Кабінету Міністрів України від 13.03.2013р. №208-р. здійснювали апробацію  проекту Державного стандарту соціальної послуги кризового та екстреного втручання, що передбачає собою організацію надання соціальної послуги  кризового та екстреного втручання особам, сім’ям, групам осіб, які  перебувають  у  складних  життєвих обставинах, у тому числі, постраждалим від  насильства в сім’ї. Висновки та пропозиції надані до Мінсоцполітики.

 

 1. КОНСУЛЬТУВАННЯ.

Центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Чугуївської міської ради  надаються послуги «консультування». Протягом 2016 року послуги з «консультування» отримали 380 осіб, що на 10,6% менше ніж у 2015 році. На даний час з врахуванням вимог державного стандарту соціальної послуги консультування, виявлено 380 осіб, які потребують та визначено, як потенційні одержувачі.

 

 1. СОЦІАЛЬНИЙ СУПРОВІД

Центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Чугуївської міської ради  надаються послуги «соціального супроводу». Протягом 2016 року зазначені послуги отримало 39 осіб. На даний час виявлено 39 осіб, які потребують та визначено, як потенційні одержувачі.

Передбачається збільшення штатної чисельності ЦСССДМ, що дасть можливість значно посилити роботу з виявлення осіб, які потребують послугу «соціального супроводу» пов’язане с тим, що дещо збільшились функції ЦСССДМ. (серед яких перевірка цільового використання коштів одержувачів допомоги при народжені дитини, внутрішньо переміщені особи, учасники АТО, тощо).

 

 1. ПРЕДСТАВНИЦТВО ІНТЕРЕСІВ

Послуги «представництво інтересів» надаються Територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) .

 Протягом 2016 року послуги з «представництва інтересів» отримали 22 особи. На даний час виявлено 22 особи, які потребують та 30 осіб визначено, як потенційних одержувачів.

 

 1. СОЦІАЛЬНА ПРОФІЛАКТИКА

Центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Чугуївської міської ради  надаються послуги «соціальна профілактика» представникам різних соціальних груп, які перебувають у складних життєвих обставинах, або мають потенційний ризик опинитися у таких обставинах. Протягом 2016 року послуги з «соціальної профілактики» отримали 112 осіб.

 

В роботі соціальних служб міста є в пріоритеті виконання не тільки державних програм, але й залучення додаткових ресурсів за рахунок участі в різних проектах, як міжнародних так і місцевих.

Так на даний час м. Чугуїв приймає участь в Програмі «Посилення ролі місцевих громад в прийнятті рішень по наданню соціальних послуг», яка фінансується Євросоюзом. Було проведено дослідження стану надання соціальних послуг, проводились різноманітні тренінги, розроблена стратегія подальшого розвитку сфери соціальних послуг. В рамках зазначеної програми у 2017 році відбувся конкурс соціальних проектів, за результатами якого в місті впроваджуються проекти: «Клубу відповідального батьківства», Служби «Соціальна няня», «Театр для всіх».

Завдяки участі в Проекті ООН «Сприяння інтеграційній політиці та послугам для людей з інвалідністю в Україні» на сесії міської ради затверджена і втілюється в життя Стратегія створення доступного середовища в м. Чугуєві до 2020 року.

На базі ДНЗ №12 комбінованого типу працює Консультативний центр раннього втручання для дітей з інвалідністю від 0 до 5 років для надання цільової допомоги дітям раннього віку з інвалідністю та їх сім’ям, а також для дітей, які знаходяться в групі ризику.

В березні 2016 року Чугуївською міською радою підписаний Меморандум про участь у Програмі «Підвищення ефективності надання послуг в сфері соціального захисту населення» у рамках Проекту  «Партисипативна демократія та та обґрунтовані рішення на місцевому рівні в Україні », який впроваджувався за підтримки Міністерства закордонних справ Норвегії.

Завдяки участі м. Чугуєва в роботі міжнародних проектів було розроблено та подано на розгляд сесії міської ради «Стратегію розвитку системи надання соціальних послуг у м.Чугуєві до 2020 року», яка серед інших заходів, які передбачають підвищення якості та ефективності надання соціальних послуг, передбачає створення Центру соціальних послуг.

Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг), Центр соціально-психологічної реабілітації дітей, Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді постійно використовують можливість для залучення додаткових коштів направлених на  розвиток соціальних послуг для мешканців міста, так вже в 2017 році подано декілька проектів на конкурс міні-проектів Харківської обласної ради «Разом в майбутнє».

 

Проблемні питання залишились :

 

 1. Недостатнє забезпечення послугами соціальної адаптації та реабілітації дітей-інвалідів, дітей з психічними захворюваннями, осіб з психічними захворюваннями.
 2. Не забезпеченість послугами соціальної реабілітації бездомних. Відсутність притулку для бездомних громадян
 3. Відсутність громадських організацій та інших суб’єктів, що надають соціальні послуги.
 4. Посилення ролі волонтерів щодо надання соціальних послуг.
 5. Проведення тренінгів з навчання фізичних осіб, які надають соціальні послуги (постанова КМУ №558).

 

Пріоритети:

 

 1. Запровадження стандартів надання соціальних послуг та дієвого моніторингу якості надання соціальних послуг.
 2. Навчання та підвищення кваліфікації спеціалістів, які надають соціальні послуги. Запровадження інноваційних підходів в наданні соціальних послуг.
 3. Посилення профілактики соціального сирітства. Влаштування дітей, позбавлених батьківського піклування до сімейних форм виховання. Посилення дієвості кризового та екстреного втручання
 4. Інформаційно-роз’яснювальна робота з населенням по наданню соціальних послуг.
 5. Залучення громадських та благодійних організацій , органів самоорганізації населення до вирішення пріоритетних соціальних проблем громади, до надання соціальних послуг.

Начальник управління                                    О.М.КУРИЛЕНКО

Злотнікова, (057)46-2-24-10

Корисні посилання